A karácsonyi vásárral kapcsolatosan osztanék meg pár tényt és gondolatot:
A téli Gyárkertre 24.945.000,- forintot, azaz minden egyes nap 674.189,- forint közpénzt költünk. A belvárosi vásár helyszínen a produkciókra, biztonsági szolgálatra 40 milliót. A faházakból a VKSZ-nek van bevétele, talán napi 3.400,- forint/ház, amiből a házak ki- beszállításának és amortizációjának költségei mellett a szemétszállítást, helyszín takarítását is fedezi. Sőt a 20-as alatti WC esti működését is. Nem gondolom, hogy ez túlzó lenne. A város fizeti a karácsonyi világítást, stb. Ennek van egy költségvetése, mint az egyéb kiadásoknak is, ami szintén nem kevés, amit a polgármester kabinetirodája kezel. Az kicsit elszomorít, hogy a faházak kiadását és a kereskedelmi tevékenységet nem tudja helyi vállalkozás végezni, ahhoz egy pilisborosjenői céget bíztunk meg, amely ugyan nem drága, hisz a székesfehérvári bérleti díjaknál jelentősen alacsonyabb összegért kínálja a lehetőséget, de mégsem ide fizeti nekünk a helyi adókat.
Mint látszik, a város idén költ rá, és igyekszik megfelelni az elvárásoknak. Az is tény, hogy minden faház elkelt, sőt, még máshonnan is hozatni kellett. Mondhatnánk elégedetten azt is, hogy több van idén, mint volt. Iránynak jó.
A fenti tényeken kívül van véleményem is, melyet szeretnék megosztani veletek.
Az alapprobléma álláspontom szerint az, hogy mindig a város méretére tervezünk. Úgymond nem merünk nagyot álmodni, és a 25 kilométernél messzebb élőkre alapozni. Pedig mi magunk is szeretünk máshová elutazni, ahol többet, nagyobbat látunk, és persze ott nagyobbat is költünk. Mert mi emberek ilyenek vagyunk, tátott szájjal szeretünk csodálkozni. Én is ilyen vagyok, szeretem, ha valami lenyűgöz és az nem lehet az, amit nap mint nap látok (A feleségem kivétel, persze ).
Ezt a hibát szinte mindig elkövetjük. Igaz, az osztrák Parndorfban vagy Lutzmannsburgban is lehettek páran, akik azt kérdezhették a párszáz fős faluknak minek annyi bolt és áruház, vagy épp fürdő. Ma már egyikük sem kérdezi. A mi pláza építőink sem tudták, hogy a kicsi veszprémi plaza olyan sivárnak fog tűnni nekünk, hogy a mozi nélkül akár már be is zárhatták volna.
Sosem értettem, hogy a helyi turizmus képviselői miből gondolják, hogy itthon megélünk azokból, akik itt élnek, miközben ők is csak Budapesten vagy külföldön adnak 5 eurót egy pohár borért. Itthon nem fognak adni, akkor sem, ha tudnának. Vagy miért nem segítjük azokat, akik elektromos autóval jönnének, de haza innen már nem jutnak, mert nincs hol tölteni.
Mindig elmondom, hogy valami produkció kell, amiért idejönnek máshonnan és nekik is leesik az álluk, és akkor majd ők épp úgy költenek itt, mint mi máshol. Lehet ilyen az Állatkert, de annak forgalmát még a várostól is eltereljük. Lehetne az új CODE (volt Dimitrov), de azokra magyar tematikát tervezünk, ami persze próbálkozásnak, kezdetnek elég lehet, de a belföldieken kívül senki mást nem vonz.
Láthatjuk az Utcazenét, vagy láthattunk más sikeres -akár EKF – programokat, amelyek azért sikeresek, mert túlmutatnak a város lakosságán. A vendéglátósaink csak azokon tudnának megerősödni, és épülhetne ki a szektor, ami nekünk is megszűntetné az unalmas város hangulatát.
Sokszor elmondtam, hogy egy olyan hely kell a városban, ahol a deszkások, kerékpárosok, snowboardosok, vagy bárkik megmutathatnák tudásukat. Jó példák vannak ezekre kisebb európai városokban is, ahol töredéke anyagi forrás áll ezek megrendezésére, mégis sikerül. Lehetne ez a Gyárkert, de ahhoz a tér közepén az installációt az eredeti terveknek megfelelően le kellene bontani, vagy ehhez átalakítani.
A karácsonyi vásár sosem lesz olyan hangulatos a lordok háza, a hotel és a bástya közt, mint bármely más történelmi városközpontban. (Most nem akarom az EKF-et szapulni, de egy történelmi lehetőségtől fosztották meg a várost annak a pénznek az elköltői.)
Szóval az a hely a Gyárkerttel együtt sem hoz megváltást, főképp, ha a kettőt nem vagyunk képesek egybe kötni. Ha valaki most átsétál a bástyától a Gyárkertig, hamar elmegy a karácsonyi hangulata. Az aluljáróhoz érve eljön az a sötétség, amely még egy kis bakonyi faluban sincs. Vonz a nagy a fény a jégpálya felett, de ez csak kiemeli a környezete sötétségét. A több százmilliós fa installáció nem látszik, a pálya kicsi és havas, stb. és hát van már nekünk korcsolyapályánk is, így ez csak azért lenne vonzó, mert jó a hangulat, mellette hömpölyög a tömeg, stb. De ezek épp nincsenek. Nyújtjuk a kötelezőt, milliókért.
A Gyárkert lehetne egy jó helyszín, ha lenne hó, hisz egy viszonylag zárt területen, önfeledten hógolyózhatnának a gyermekek, miközben a padokon borozgathatnánk, vagy épp eszegethetnénk a barátokkal, ezt látva talán az árusok is vállalnák az ottani nyitás kockázatát.
De sajnos amennyi hó van manapság, az éppannyira elég, hogy másnapra sártenger legyen.
Murakkal beszélgetve egyetértettünk abban, hogy amíg nem tudjuk ezt az egészet felvinni a várba, kialakítva a karácsonyi hangulatú séta helyét a Szentháromság tértől az Óváros térig, addig nem lesz Veszprémben hangulatos karácsonyi vásár. Én személy szerint bosszús vagyok a város vezetőire és képviseletére, hogy a várból sajnos egyre inkább kiszorul a város, de a karácsonyi vásárt bizonyosan támogatni fogja még az egyház is. Így annak lehet ott jövője.
A Gyárkert pedig egy egész évben működő programhelyszín lehetne, ha úgy döntünk, hogy ennek ott a helye (?).
Vélemény, hozzászólás?